Krampji zīdaiņiem

Tena Niseteo, bakalaura grāds pārtikas tehnoloģijā, uztura speciāliste/klīniskā uztura un gremošanas speciāliste, Zagrebas Bērnu slimnīca, Horvātija
Sāpes vēderā, ko bieži sauc par krampjiem, rodas jebkurā vecumā. Visbiežāk tie ir funkcionāli kuņģa un zarnu trakta darbības traucējumi, kas ir definēti kā traucējumi, kuri nav saistīti ar citām veselības problēmām. Funkcionālo kuņģa un zarnu trakta traucējumu diagnozi nosaka, pamatojoties uz Romas (IV) kritērijiem; runājot par zīdaiņiem, visbiežāk šīs problēmas ir kolikas, bet vecākiem bērniem tie ir aizcietējumi, kairinātu zarnu sindroms un funkcionālas vēdersāpes.
Krampji zīdaiņiem

Kolikas zīdaiņiem — kas tas ir?

Kolikas zīdaiņiem, kuras zināmas arī kā krampji, rodas agrīnā vecumā un parasti ilgst no 3 līdz 4 mēnešiem. Galvenie simptomi ir nepārtraukta raudāšana, nemiers un uzbudinājums, un visintensīvākais periods ir no 4 līdz 6 nedēļu vecumam. Lai gan tā nešķiet, taču šie zīdaiņi ir veseli un pareizi attīstās. 

Diemžēl šo traucējumu rašanās cēlonis vēl nav pilnībā zināms. Tomēr pastāv dažādas teorijas, un saskaņā ar dažām no tām cēlonis ir neiroloģiskās un kuņģa un zarnu trakta sistēmas nepietiekama nobriešana, kā arī pārmaiņas mikrobiotā. Krampji no psihosociālā viedokļa ir saistīti ar mammas trauksmes sajūtu, nepareizu mammas un zīdaiņa satuvināšanos un bērna temperamentu.

Kā mazināt mazuļa sāpes, ko izraisa kolikas?

Bērna nepārtraukta raudāšana bieži vien izraisa smagu trauksmi, stresu un sliktu garastāvokli vecākiem, kuri pēc tam ļoti bieži lūdz palīdzību pediatram, bet arī izmēģina alternatīvus risinājumus. Viena no biežāk izmantotajām metodēm ir probiotisko kultūru izmantošana, jo ir pierādīts, ka tām var būt pozitīva ietekme, īpaši attiecībā uz raudāšanas ilgumu.

Lai mazinātu diskomfortu, daudzos pētījumos uzmanība bija pievērsta uzturam un uztura bagātinātājiem. Tikai ar mātes pienu barotiem bērniem ir stingri ieteicams turpināt barošanu ar krūti, taču māmiņai parasti nav ieteicama izslēdzoša diēta. No otras puses, zīdaiņiem, kurus baro ar piena maisījumiem, simptomi var būt vieglāki, ja izmantotie maisījumi satur daļēji hidrolizētas olbaltumvielas, mazāku laktozes saturu vai noteiktu probiotiku celmi, lai gan vēl nav pietiekami daudz zinātnisku pierādījumu, kas to apstiprinātu.

Ja rodas krampji, mātei parasti nav ieteicama izslēdzoša diēta.

Labās pienskābes baktērijas darbojas gremošanas sistēmā vairākos līmeņos. To galvenā funkcija ir neļaut kaitīgajām baktērijām veidot kolonijas zarnās, veicināt noteiktu uzturvielu sagremošanu un uzsūkšanos, kā arī īso ķēžu taukskābju un K vitamīna ražošanu. Labās pienskābās baktērijas pozitīvi ietekmē arī zarnu epitēlija caurlaidību un imūnsistēmas darbību.

Krampji bērniem

Tieši tāpēc labās pienskābes baktērijas bieži tiek izmantotas kā uztura bagātinātājs bērniem ar funkcionāliem gremošanas traucējumiem. Bērni, kuri cieš no aizcietējumiem, kairinātu zarnu sindroma vai sāpēm vēderā, visbiežāk tiek ārstēti ar labajām pienskābajām baktērijām, un ir arī veikti pētījumi, kas liecina par nozīmīgu pozitīvu ietekmi it īpaši divu probiotisko celmu —Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) un Lactobacillus reuteri —, kā arī noteiktu bifidobaktēriju, kas mazina minēto problēmu simptomus, lietošanai.

Tādēļ, ka šīs ir gremošanas problēmas, līdzās labajām pienskābajām baktērijām, kuru darbība tiek pētīta arvien vairāk un vairāk, ļoti bieži tiek pētītas arī uztura izmaiņas, kas varētu dot labu rezultātu funkcionālo gremošanas traucējumu simptomu mazināšanā.

Bērnus, kuri cieš no aizcietējumiem, kairinātu zarnu sindroma vai sāpēm vēderā, visbiežāk ārstē ar labajām pienskābes baktērijām.

Uzturs aizcietējuma izraisītu krampju gadījumā

Kā atbalstu ārstēšanai ar medikamentiem visbiežāk izmantojam pārtiku, kas ir ieteicama aizcietējumu ārstēšanai un ir bagāta ar šķiedrvielām, kuras ir atrodamas dārzeņos un augļos, pilngraudu kviešos un to produktos, kā arī raudzētos piena produktos. Tajā pašā laikā ieteicams pēc iespējas vairāk izvairīties no rūpnieciski ražotas vai pārstrādātas pārtikas.

Viena no efektīvākajām diētām, ko mēs visbiežāk iesakām ievērot arī kairinātu zarnu sindroma un dažkārt arī funkcionālo vēdera sāpju gadījumā, ir diēta ar zemu FODMAP saturu (diēta ar samazinātu fermentējamo ogļhidrātu saturu). Šīs diētas mērķis ir panākt zarnu mikrobiotas samazinātu funkcionēšanu, kas vielmaiņā ar oligo-, di- un monosaharīdiem un polioliem rada gāzes un metabolītus, kuri izraisa tādas problēmas kā vēdera uzpūšanos, izkārnījumu konsistences maiņu, krampjus un sāpes.

Funkcionālie gremošanas traucējumi zīdaiņiem un bērniem nav veselības problēma, taču tie būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, tāpēc ir ļoti svarīgi pievērsties to ārstēšanai, proti, simptomu ilguma samazināšanai dažādos mūsdienu medicīnas, uztura un farmakoloģijas piedāvātajos veidos. 
 

back to top