Krampji zīdaiņiem

Novērtējot iemeslus, kāpēc zīdaiņiem ir jāapmeklē pediatrs, krampji (kolikas) pirmajos trīs līdz četros mēnešos ir saraksta augšgalā! Pēkšņi — “no zila gaisa” — zīdainis nenomierināmi raud un viņam ir grūti nomierināties, tāpēc vecāki nekavējoties dodas pie ārsta.
[Translate to Latvian:] Krči pri dojenčku: kako ukrepati?

Ja zīdainis raud ilgāku laiku, ir jānoskaidro, vai šādai intensīvai raudāšanai ir medicīniski iemesli (piemēram, vidusauss iekaisums vai aizlikts deguns). Ja uzskatāt, ka krampji nav vienīgais iemesls, aizvediet bērnu pie pediatra.

Bet, ja zīdainis ir vesels, nav izsalcis, izslāpis un viņam nav slapjas autiņbiksītes, problēma ir krampji. Svarīgākais ir paturēt prātā, ka krampji ir salīdzinoši biežs simptoms, kas nerada nekādas sekas. Nomierinieties, saglabājiet vēsu prātu un nekrītiet panikā, kā arī pacietīgi gaidiet, kad beigsies šis biedējošais dzīves periods, ko saucam par “krampjiem”.

Kolikas ir sastopamas no 10 līdz 30 % no pasaules zīdaiņiem; šis skaitlis, visdrīzāk, ir vēl lielāks. Zīdaiņiem, kurus baro ar mātes pienu, kolikas parādās aptuveni tikpat bieži kā zīdaiņiem, kurus baro ar pienu no pudelītes. Tas ļoti skaidri parāda, ka tas ir nopietns stāvoklis, lai gan gandrīz visiem zīdaiņiem šī problēma nav specifiska slimība, bet gan parastie krampji (kolikas).

Kas ir krampji

Vēdera krampji jeb kolikas parasti parādās pirmajās dzīves nedēļās un visbiežāk var ilgt līdz pat ceturtajam mēnesim. Krampji parasti parādās vēlu pēcpusdienā un vakarā. 

Bērns nenomierināmi raud, pievelk kājas pie vēdera, viņam ir sarkani vaigi, un viņš savelk plaukstas dūrē. Pastāv dažādas teorijas par krampju rašanos, iespējamie cēloņi ir nenobriedušas zarnas bērnam (kad rodas sāpes, ko izraisa gāzu uzkrāšanās zarnās), paaugstināta jutība pret laktozi u. c.). 

Pirms konstatējam, ka raudāšana patiešām ir saistīta ar krampjiem, vispirms ir jāizslēdz arī citi iespējamie raudāšanas cēloņi. Tie ietver nogurumu un izsalkumu.

Kā palīdzēt zīdainim, ja viņam ir krampji?

 1. Paņemiet zīdaini klēpī, maigi šūpojiet to vai pastaigājieties ar to pa māju.
 2. Ietiniet zīdaini segā, lai tas justos ērtāk, un tad pašūpojiet to bērnu ratiņos vai šūpulī.
 3. Ja mazuli ievietojat ķengursomā, varat to turēt pie krūtīm un nēsāt līdzi. Zīdaiņiem patīk klausīties mātes sirdspukstus, jo tas viņus nomierina.
 4. Daži zīdaiņi nomierinās, kad tos vizina ar automašīnu.
 5. Maigi pamasējiet zīdaiņa vēderu, iepriekš uzklājot uz tā siltu bērnu eļļu.
 6. Uzlieciet siltu drānu uz zīdaiņa vēdera un maigi masējiet to. Jūs varat izmantot arī zīdaiņiem paredzētus termoforus, jo tie ir ļoti praktiski.
 7. Pediatri iesaka probiotikas pilienus ar pienskābes baktēriju Lactobacillus rhamnosus GG, vislabākie ir tie, kuros labās baktērijas ir aizsargātas ar mikrokapsulu.
 8. Padziediet zīdainim šūpuļdziesmas, bet klusi un tieši pie viņa auss. Varbūt dziesma viņu ieinteresēs, un zīdainis pārstās raudāt, lai to sadzirdētu.
 9. Ja barojat bērnu ar krūti, pārskatiet savu uzturu. Izslēdziet visus pārtikas produktus, kas izraisa vēdera pūšanos (zirņus, pupiņas, kāpostus), samaziniet gāzēto dzērienu, kafijas, šokolādes, piparu, čili piparu un citu spēcīgu garšvielu lietošanu.
 10. Ja iepriekš minētie ieteikumi nepalīdzēja, varat izmēģināt arī šādus risinājumus: ja atstāsiet mazuli klusā telpā ar klusu un nomierinošu mūziku, iespējams, pēc pāris minūšu ilgas raudāšanas viņš nomierināsies pats (bet neatstājiet viņu vienu pārāk ilgi).

Ja rodas krampji, ieteicams lietot pilienus ar pienskābes baktēriju Lactobacillus rhamnosus GG.

Vecāki, esiet īpaši pacietīgi, mierīgi un apņēmīgi. Jūs vēl nepaspēsiet pamirkšķināt acis, kad jūsu mazais eņģelītis jau sēdēs un smaidīs ar pirmajiem zobiņiem, un krampju laiks būs aiz muguras.

Avoti:

 1. Guarino et al. European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in  children in Europe update 2014. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014;59:132–152. 
 2. www.mojpedijatar.co.rs/stomacni-grcevi-kod-beba/ Asist. dr Miloš Ješić, pedijatar neonatolog, dostop 13. 9. 2019. 
 3. www.mojpedijatar.co.rs/grcevi-kod-beba-infantilne-kolike/ Dr Goran Vukomanović, dostop 13. 9. 2019. 
 4. de Weerth et al. Intestinal Microbiota of Infants with Colic: Development and Specific Signatures. Pediatrics. 2013 Feb;131(2):e550-8. 
 5. Savino et al. Intestinal microflora in breastfed colicky and non-colicky infants. Acta Paediatr. 2004 Jun;93(6):825-9. 
 6. Pärtty. Infant colic crying and gastrointestinal tract, Causes, Consequences and Cure. University of Turku, Turku, 2013. 

IZVĒLIETIES PĀRBAUDĪTU KVALITĀTI!

back to top