D VITAMĪNA TRŪKUMS

Zīdaiņi un bērni ir īpaši pakļauti D vitamīna deficīta riskam, kas var radīt smagākas sekas bērna veselībai. Tāpēc ir īpaši svarīgi nodrošināt bērniem pietiekamu D vitamīna daudzumu, arī uztura bagātinātāju veidā.
[Translate to Latvian:] Pomanjkanje vitamina D3

D vitamīna trūkuma sekas

Visbiežākās D vitamīna trūkuma sekas zīdaiņiem un maziem bērniem ir rahīts. Tā ir skeleta slimība, kurai raksturīga kaulu audu mīkstināšanās, kauli kļūst daudz jutīgāki, tie mēdz saliekties un lūzt. Citi slimības simptomi ir muskuļu spēka samazināšanās un pazemināts muskuļu tonuss.

Pārāk zems D vitamīna līmenis pieaugušajiem izraisa kaulu degradāciju. Iespējami arī spontāni kaulu lūzumi. D vitamīna trūkums veicina arī osteoporozes rašanos vēlāk. D vitamīna trūkuma dēļ ir iespējama sliktāka kalcija uzsūkšanās.

Vieglas pazīmes, kas liecina par D vitamīna trūkumu, ir nogurums, muskuļu un kaulu sāpes.

Kāpēc ir svarīgi lietot D vitamīnu?

 • Stipriem kauliem

  D vitamīna trūkums maina minerālvielu vielmaiņu, kas izraisa zemu kaulu minerālvielu blīvumu un palielina kaulu masas zuduma vai lūzumu risku.

 • Imūnsistēmai

  D vitamīna receptori ir lielākajā daļā mūsu organisma šūnu. Tas ietekmē arī iedzimtās imūnsistēmas šūnas un nodrošina to normālu darbību.

 • Veseliem zobiem

  D vitamīns ir nepieciešams normālas zobu veidošanās un mineralizācijas procesā. Tas ir ļoti svarīgs normālai zobu augšanai, attīstībai un uzturēšanai.

Vai zinājāt?

Dažādos pētījumos ir konstatēta saistība starp D vitamīna trūkumu un elpceļu infekciju un gripas sastopamības biežumu.

D vitamīna ietekme uz veselību un labsajūtu

D vitamīns veicina:

 • normālu kalcija un fosfora uzsūkšanos/izmantošanu;
 • normālu kalcija līmeni asinīs;
 • muskuļu darbību;
 • veselīgu zobu saglabāšanu;
 • imūnsistēmas darbību.

Kad ir iespējams D vitamīna deficīts?

D vitamīna deficīts rodas īpaši tad, ja D vitamīna veidošanās ir pārāk zema, jo pārāk maz uzturas saulē un/vai mēs to nepietiekami uzņemam ar pārtiku.

Tas ir īpaši svarīgi zīdaiņiem un maziem bērniem. Zīdaiņus mēs nepakļaujam tiešai saules iedarbībai, un, ja viņi tiek baroti tikai ar krūti, viņi ar pārtiku neuzņem pietiekami daudz D vitamīna.

Ieteicams D vitamīnu pievienot zīdaiņu pārtikai, sākot no pirmās nedēļas vecuma. D vitamīnu ieteicams pievienot arī bērniem līdz 18 gadu vecumam, kā arī vecāka gadagājuma cilvēkiem un visiem tiem cilvēkiem, kuri ar pārtiku neuzņem pietiekami daudz D vitamīna un nepietiekami uzturas saulē.

D vitamīns pārtikā

Dabisko D vitamīna avotu ir maz, visvairāk to satur treknās zivis (siļķes, makreles, tuncis, sardīnes, lasis) un zivju eļļa, mazākā daudzumā D vitamīns atrodams liellopu aknās un olas dzeltenumā. Labs avots ir arī sēnes un raugs. Pēdējās divas formas mūsdienās tiek pievienotas pienam, piena produktiem un citiem pārtikas produktiem, kuros D vitamīna dabiski ir ļoti maz.

Pediatru asociācija savos pētījumos konstatēja, ka D vitamīna trūkums vislielākās problēmas rada bērniem līdz 3 gadu vecumam.

D vitamīna pievienošana

D vitamīna lietošana ir ieteicama visiem bērniem pirmajā dzīves gadā neatkarīgi no tā, vai viņi tiek baroti ar krūti. Bieži sastopamā D vitamīna trūkuma dēļ tā pievienošana bieži vien ir nepieciešama arī citās vecuma grupās.

Tā kā ir konstatēta pārāk lielu D vitamīna devu kaitīgums, mēs iesakām vienmēr pievienot D vitamīnu speciālista uzraudzībā. Lielas D vitamīna devas var izraisīt īpaši paaugstinātu kalcija līmeni asinīs, kas izraisa lielas slāpes, augšanas atpalicību, anoreksiju, vemšanu, pazeminātu IQ, mīksto audu kalcifikāciju un nierakmeņu veidošanos.

back to top