Zaprtje in prehrana

Tena Niseteo, bakalaura grāds pārtikas tehnoloģijā, uztura speciāliste/klīniskā uztura un gremošanas speciāliste, Zagrebas Bērnu slimnīca, Horvātija
Aizcietējumi bērniem nav nekas neparasts, un tie sastopami pat 3% bērnu. Aizcietējums parasti nozīmē retāku defekāciju vai ilgāku laiku starp atsevišķām defekācijām. Tad izkārnījumi ir cieti un sausi, un bērnam ir grūtāk izkārnīties.
[Translate to Latvian:] Težava zaprtja pri otrocih in spremembe

Atšķirībā no pieaugušajiem, kuriem defekācijas biežums ir no 3 reizēm dienā līdz 3 reizēm nedēļā, bērni, īpaši agrīnajos gados, defekē daudz biežāk. Tādējādi jaundzimušajiem normāls zarnu kustību skaits ir aptuveni 4 reizes dienā, bērniem vecumā no 1 līdz 3 gadiem - aptuveni 2 reizes dienā, bet bērniem, kas vecāki par 4 gadiem, zarnu kustību skaits ir tāds pats kā pieaugušajiem.

Aizcietējumu problēma bērniem ļoti bieži ir saistīta ar pārmaiņām, piemēram, pāreju no tikai piena diētas uz biezu pārtiku, atradināšanu no autiņbiksītēm, došanos uz bērnudārzu vai skolu un izvairīšanos no došanās uz tualeti, ja tā nav mājās. Aizcietējums var sākties pat tad, ja bērns apspiež vajadzību izkārnīties rotaļu laikā, un vecākiem bērniem aizcietējums var rasties ievērojamu ēšanas paradumu izmaiņu dēļ, piemēram, neregulāras ēdienreizes un samazināts augļu, dārzeņu un šķiedrvielu patēriņš.

Aizcietējumi bērniem nav nekas neparasts, un tie sastopami pat 3% bērnu. Aizcietējums parasti nozīmē retāku defekāciju vai ilgāku laiku starp atsevišķām defekācijām. Tad izkārnījumi ir cieti un sausi, un bērnam ir grūtāk izkārnīties. 

Ja rodas aizcietējums, vislabāk ir rīkoties nekavējoties, jo jebkura kavēšanās ārstēšanā var padarīt aizcietējumu hronisku. Īslaicīga aizcietējuma gadījumā vislabāk ir veikt diētiskus pasākumus. Vispirms ir jāpalielina šķidruma uzņemšana, vēlams ūdens, bet bērnam var dot arī tējas, kurām ir caurejas efekts, piemēram, kumelīšu, nātru vai plankumaino dadžu tējas, kā arī kompotus no žāvētām plūmēm, vīģēm un bumbieriem.

Ir ļoti svarīgi, lai bērns regulāri un sabalansēti ēd. Šajā gadījumā galvenā uzmanība tiek pievērsta lielam augļu un dārzeņu daudzumam (banānus un burkānus bieži vien neiesaka lietot), kā arī ieteicams izvairīties no rafinētiem graudaugiem un rafinētu graudaugu produktiem, piemēram, baltmaizes un citiem balto miltu izstrādājumiem, piemēram, makaroniem, maizes izstrādājumiem un cepumiem, un rafinētiem rīsiem, un tos lielā mērā aizstāt ar pilngraudu versijām un graudu maisījumiem.

Težave z zaprtjem in uravnotežena prehrana pri otrocih

Lielāks daudzums saldumu, uzkodu, šokolādes un pat piens izraisa aizcietējumus. Pastāv arī Eiropas Pediatriskās gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura biedrības ieteikumi, kas iesaka nodrošināt bērnam normālu šķiedrvielu un šķidruma uzņemšanu, kā arī mudināt bērnu būt fiziski aktīvam.

Ja rodas aizcietējums, vislabāk ir rīkoties nekavējoties, jo jebkura kavēšanās ārstēšanā var padarīt aizcietējumu hronisku. Īslaicīga aizcietējuma gadījumā vislabāk ir veikt diētiskus pasākumus.

Lielāku šķiedrvielu daudzumu uzturā vislabāk var nodrošināt, lietojot uzturā pilngraudu un graudaugu produktus. Augļi, dārzeņi un pākšaugi ir ūdenī šķīstošu šķiedrvielu avots, kurām piemīt arī prebiozes iedarbība, tās pārklāj zarnu gļotādu un atvieglo zarnu iztukšošanos. Runājot par piena produktiem, mēs parasti iesakām lietot raudzētus piena produktus kā labvēlīgo pienskābes baktēriju avotus.

Hronisku aizcietējumu var izraisīt arī zarnu disbioze. Šo parādību saasina ārstēšanās ar medikamentiem, tāpēc mūsdienās arvien vairāk tiek veikti pētījumi par labvēlīgo pienskābes baktēriju lietošanu kā papildu ārstēšanu. Labvēlīgās pienskābes baktērijas līdzsvaro bojāto zarnu mikrofloru un tādējādi var uzlabot hroniska aizcietējuma ārstēšanu.

Interesanti, ka fizioloģiskais impulss izkārnīties ir visspēcīgākais apmēram 15 līdz 30 minūtes pēc lielākas maltītes, tāpēc bērniem ar aizcietējumiem ieteicams veikt tualetes treniņu. Tualetes treniņš ietver bērna nosūtīšanu uz tualeti, kad tas ir fizioloģiski optimāli.

Labvēlīgās pienskābes baktērijas līdzsvaro bojāto zarnu mikrofloru un tādējādi var uzlabot hroniska aizcietējuma ārstēšanu.

Papildus diētas pasākumiem, fiziskām aktivitātēm un tualetes apmācībai dažkārt aizcietējumu ārstēšanai būs nepieciešami medikamenti, un visbiežāk tiek lietota laktuloze - disaharīds, kas netiek sagremots un darbojas hiperosmolāri (ievelk ūdeni zarnās), lai mīkstinātu izkārnījumus.

Bērnam, kuram ir aizcietējums, vissvarīgākais ir panākt izmaiņas uzvedībā. Bērns ir jānomierina un bez spiediena un sodiem jāmudina regulāri izkārnīties, nepiešķirot pārāk lielu nozīmi šai normālai organisma darbībai.

IZVĒLIETIES PĀRBAUDĪTU KVALITĀTI!

back to top