Kas ir labas pienskābās baktērijas, un kāpēc tās jālieto kopā ar antibiotikām?

Irena Veljković, MD
Labās pienskābās baktērijas ir dzīvi mikroorganismi, kas, lietojot atbilstošā daudzumā, var labvēlīgi ietekmēt pacienta veselību. Labo pienskābes baktēriju lietošana visbiežāk tiek ieteikta, ja cilvēkam ir gremošanas traucējumi, caureja vai kairinātu zarnu sindroms.
Labās pienskābes baktērijas

Bakteriālās infekcijas

Baktērijas atrodas mums visapkārt. Uz mūsu ādas un zarnās ir vairāk nekā miljons dažādu baktēriju sugu. Lielākā daļa baktēriju nerada problēmas un slimības, un zarnu baktērijām ir liela nozīme mūsu veselības saglabāšanā. Ir būtiski ārstēt bakteriālas infekcijas ar antibiotikām. 

Gremošanas traucējumi ir bieži sastopama antibiotiku lietošanas blakusparādība. Antibiotikas ietekmē normālo mikrobiotu, iznīcinot arī labvēlīgās baktērijas, kā rezultātā zarnās var savairoties kaitīgie organismi. 

Izmantojot labās pienskābās baktērijas, mēs papildinām normālo kuņģa un zarnu mikrobiotu un novēršam pārmērīgu kaitīgo baktēriju koloniju veidošanos. Visbiežāk sastopamā antibiotiku lietošanas blakusparādība ir gremošanas traucējumi. Var rasties caureja, vēdera uzpūšanās, slikta dūša un sāpes vēderā. Šīs problēmas var rasties gan antibiotiku lietošanas sākumā, gan divus mēnešus pēc ārstēšanas beigām. Caureja rodas 5–40 % cilvēku, kuri lieto antibiotikas. 

Antibiotiku lietošanas laikā galvenie caurejas riska faktori ir:

 • plaša spektra antibiotiku, piemēram, bēta-laktama antibiotiku (ar klavulānskābi vai bez tās), cefalosporīnu, klindamicīna lietošana;
 • bērniem, kas jaunāki par 6 gadiem, un personām, kas vecākas par 65 gadiem;
 • personām, kurām antibiotiku lietošanas laikā jau ir bijusi caureja;
 • ilgstoša ārstēšana ar antibiotikām;
 • hospitalizētiem pacientiem.
   

Caureja rodas 5–40 % cilvēku, kuri lieto antibiotikas.

Caureja, saistīta ar antibiotiku lietošanu, ir visizplatītākais un visbiežāk pētītais stāvoklis, kas rosina lietot labas pienskābes baktērijas. 2017. gada Amerikas Infekcijas slimību biedrības (IDSA — Infectious Diseases Society of America) vadlīnijās labās pienskābes baktērijas ir ieteiktas kā līdzeklis šī stāvokļa simptomu mazināšanai. Klīniskie pētījumi arī liecina, ka pacientiem, kuri kopā ar antibiotikām lieto labās pienskābes baktērijas, ievērojami samazinās caurejas risks. 

Lactobacillus rhamnosus GG celma klīniskajos pētījumos ir atzīta par vislabāko līdzekli antibiotiku izraisītas caurejas profilaksei. Vienlaicīga labo pienskābes baktēriju ar Lactobacillus rhamnosus GG celmu un antibiotiku lietošana par 65 % samazina gremošanas traucējumu, caurejas un mīkstu izkārnījumu risku. Ieteicamā dienas deva ir 109–209 KVV (koloniju veidojošas vienības).

Lactobacillus rhamnosus GG probiotiskais celms labvēlīgi ietekmē arī organisma imunitātes paaugstināšanos. Lietojot labās pienskābes baktērijas, mēs palīdzam paātrināt atveseļošanos no bakteriālas infekcijas, izvairīties no nepatīkamām gremošanas problēmām un palielināt antibiotiku iedarbīgumu. 

Labās pienskābes baktērijas ieteicams sākt lietot pirms ārstēšanas ar antibiotikām uzsākšanas un turpināt to lietošanu pēc antibiotiku terapijas beigām. Paturiet prātā, ka antibiotikas var ietekmēt probiotiku iedarbību, tāpēc probiotikas ieteicams lietot divas stundas pirms vai pēc antibiotiku lietošanas.

Lactobacillus rhamnosus GG celma klīniskajos pētījumos ir atzīta par vislabāko līdzekli antibiotiku izraisītas caurejas profilaksei.

Ar antibiotikām neārstē vīrusu infekcijas!

Lielāko daļu saaukstēšanās slimību izraisa vīrusi, un šādos gadījumos antibiotikām nav labvēlīgas iedarbības. Ja antibiotikas lieto nepareizi, t. i., vīrusu infekciju ārstēšanai, ja ārstēšanas laiks ir pārāk īss vai deva nav pareiza, baktērijas var iegūt imunitāti pret antibiotikām un izjaukt to iedarbību. Tādējādi pastāv antibiotiku imunitātes risks nākamajā inficēšanās reizē. Tad ārstēšana var ieilgt un slimība var izpausties smagāk.

Lietojot antibiotikas, ir svarīgi ievērot ārsta ieteikumus un rekomendācijas.
Antibiotikas drīkst parakstīt tikai ārsts un tikai pēc pacienta izmeklēšanas. Antibiotikas jālieto saskaņā ar lietošanas instrukciju, pretējā gadījumā tām nebūs iedarbības vai pat var rasties blakusparādības. Lietojot antibiotikas, ir svarīgi arī nepārtraukt terapiju priekšlaicīgi, pat ja jau jūtaties labāk.

Lai novērstu gremošanas problēmas, lietojiet klīniski pārbaudītas labās pienskābes baktērijas. Tādā veidā jūs varēsiet sekmīgi pabeigt terapiju un palielināt pilnīgas atveseļošanās iespējamību.
 

Atsauces:

 1. Thad Wilkins et al., Probiotics for Gastrointestinal Conditions: A Summary of the Evidence. Am Fam Physician 1,96(3):170-179. 2017
 2. https://nfic.ff.ukim.edu.mk/probiotici-mehanizam-na-dejstvo-indikacii-doziranje-i-bezbednosni-merki-pri-nivna-primena/ 
 3. www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24280886 I Szajewska et al. Aliment Pharmacol Ther. 2015 Nov; 42(10):1449-57 
 4. Vanderhoof et al: Lactobacillus GG in the prevention of antibiotic-associated diarrhea in children. J Pediatr.
   
back to top