Kāpēc ir svarīgi lietot D vitamīnu

Urša Jarc, MSc Pharm.
Saskaņā ar dažām aplēsēm pat 30% pieaugušo un bērnu trūkst D vitamīna. Jau sen zināms, ka D vitamīns nodrošina veselīgus un spēcīgus kaulus. Tomēr pēdējā laikā parādās arvien vairāk informācijas, kas D vitamīnam piešķir papildu nozīmi mūsu veselībai. Kādēļ tieši D vitamīns ir svarīgs?
[Translate to Latvian:] Zakaj je pomembno uživanje vitamina D

Stipri kauli

Viena no svarīgākajām D vitamīna funkcijām ir uzturēt kalcija un fosfora līmeni organismā, veicinot uzsūkšanos zarnās, veidojot kaulus un nodrošinot pareizu paratireoīdā hormona darbību, lai uzturētu kalcija līmeni asinīs.

D vitamīna trūkums maina minerālu vielmaiņu, kā rezultātā samazinās kaulu minerālblīvums un palielinās kaulu zuduma vai lūzumu risks. Rahīts, mīksti kauli D vitamīna trūkuma dēļ bērniem - kopš 20. gadsimta vidus ir reta slimība attīstītajās valstīs, pateicoties D vitamīna papildināšanai.

D vitamīna trūkums var radīt nopietnas sekas bērna veselībai, no kurām vispazīstamākā ir rahīts.

Imūnsistēma

D vitamīnam ir svarīga nozīme arī normālā imūnsistēmas darbībā, kā to apstiprinājusi Eiropas Pārtikas drošības aģentūra (EFSA). D vitamīna receptoru ir vairumā, ja ne visās mūsu organisma šūnās. Tas ietekmē arī iedzimtās imūnsistēmas šūnas un ļauj tām normāli darboties.

Dažādos pētījumos ir konstatēta saistība starp D vitamīna trūkumu un saslimstību ar elpceļu infekcijām un gripu. Zems D vitamīna līmenis ir arī tuberkulozes riska faktors. Vēl pirms sāka plaši lietot antibiotikas, piespiedu uzturēšanās saulē bija viens no tuberkulozes ārstēšanas veidiem.

Vitamin D za močne kosti in zobe ter imunski sistem

Autoimūnās saslimšanas

Ir veikti pētījumi, lai noskaidrotu saikni starp D vitamīna trūkumu un dažādām autoimūnām slimībām, piemēram, multiplo sklerozi, astmu, Krona slimību un čūlaino kolītu. Šīs ir slimības, kuru izplatība pēdējo 50 gadu laikā ir ievērojami palielinājusies.

Viens no iemesliem varētu būt arī D vitamīna trūkums un līdz ar to atšķirīga imūnsistēmas darbība. Cēloņsakarības pagaidām nav noskaidrotas, jo ir nepieciešami papildu, dubultakli un randomizēti pētījumi, lai ieteiktu šo slimību ārstēšanai pievienot D vitamīnu.

Vēzis

Novērojumu pētījumos ir konstatēta saistība starp D vitamīna trūkumu un saslimstību ar dažiem vēža veidiem, piemēram, krūts, prostatas un resnās zarnas vēzi.

Daži pierādījumi liecina, ka D vitamīns ietekmē šūnu augšanu, angioģenēzi, invazivitāti un audzēju metastātisko potenciālu. Turklāt ir pierādīts, ka vēža pacienti, kuru asinīs ir augstāks D vitamīna līmenis, izdzīvo labāk nekā pacienti, kuriem ir D vitamīna deficīts.

Tomēr, tā kā precīzs D vitamīna pretvēža iedarbības mehānisms vēl nav precīzi zināms, D vitamīna pievienošana nevar tikt klasificēta kā ieteicama ārstēšana.

Pierādītā D vitamīna iedarbība

D vitamīna loma organismā vēl nav līdz galam izskaidrota, taču par dažiem procesiem mums ir pārliecinoši pierādījumi, un mēs varam viennozīmīgi apgalvot, ka tas palīdz uzlabot veselību. Un kādi ir šie procesi, kurus Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir atzinusi par pietiekami pierādījumiem pamatotiem?

  • D vitamīns veicina normālu kalcija un fosfora uzsūkšanos/izmantošanu.
  • D vitamīns veicina normālu kalcija līmeni asinīs.
  • D vitamīns palīdz uzturēt veselus kaulus.
  • D vitamīns veicina muskuļu darbību.
  • D vitamīns palīdz uzturēt veselus zobus.
  • D vitamīns veicina imūnsistēmas darbību.
  • D vitamīnam ir nozīme šūnu dalīšanās procesā.

Avoti:

  1. The vitamin D deficiency pandemic: Approaches for diagnosis, treatment and prevention. M. Holick. Rev Endocr Metab Disord. Published online 17 May 2017.
  2. Pravst I, Hlastan Ribič C. Ključna hranila za zdravje okostja. Farm Vestn 2012; 63, 290-296.
  3. Jia Guo and Zhangsuo Liu (2017). The Multiple Roles of Vitamin D Besides Calcium-Phosphorus Metabolism, A Critical Evaluation of Vitamin D - Basic Overview, Dr. Sivakumar Joghi Thatha Gowder (Ed.), InTech.

IZVĒLIETIES PĀRBAUDĪTU KVALITĀTI!

back to top